Liczba graczy: | 2 - 4 osoby |
Wiek: | od 8 lat |
Czas gry: | ok. 20 - 30 minut |
Plansza tej gry składa się z sześciu rzędów. W każdym rzędzie ustawia się dwanaście klejnotów (w kilku kolorach). Każdy z graczy umieszcza swój pionek przed jednym z tych rzędów.
Każdy z graczy otrzymuje kartę, na której znajduje się kształt składający się z kilku pól. Dostaje także dwanaście żetonów składających się z 2, 3, 4 lub 5 pól ułożonych w jakiś kształt. Za pomocą rzutu kością każdemu z graczy przydziela się trzy lub cztery żetony, za pomocą których ma wypełnić kształt ze swojej karty.
W kolejnym etapie gracze starają się rozwiązać własne "łamigłówki". Czas wyścigu mierzony jest za pomocą klepsydry. Rezultat tego wyścigu określa bieg rozgrywki na głównej planszy.
Gracz, który jako pierwszy rozwiązał w wyznaczonym czasie swą łamigłówkę, może przesunąć swój pionek o trzy miejsca, gracz który był drugi przesuwa się o dwa miejsca, zaś trzeci gracz może przesunąć się tylko o jedno miejsce. Gracze mogą zabrać dwa klejnoty od przodu rzędu w którym znajduje się ich pionek, a więc o im więcej miejsc się przesuniesz, tym większą kontrolę będziesz mieć nad zbieranymi klejnotami.
Po zebraniu klejnotów każdy z graczy otrzymuje nową kartę z nową łamigłówką do rozwiązania i rozpoczyna się nowa runda. W sumie rozgrywa się dziewięć rund.
Zwycięzcą gry zostaje ten uczestnik, który zebrał najwięcej klejnotów w jednym kolorze.
-----
Dodatek dla 5 i 6 graczy
-----
Ubongo extrem
Gra jest następcą odnoszącego sukcesy Ubongo, lecz rozgrywka toczy się na wyższym poziomie trudności.
Podobnie jak w Ubongo, wszyscy gracze kładą swoje klocki jednocześnie na planszy, aby najszybciej jak to możliwe wypełnić wymagane kształty. Czas odmierzany jest za pomocą klepsydry i każdy, kto wykona zadanie przed wyczerpaniem się klepsydry, krzyczy "Ubongo!", po czym bierze klejnot z woreczka – jeśli jest dwóch najszybszych graczy, biorą dwa klejnoty.
Jest trudniej niż we wcześniejszej wersji gry, ponieważ pojawiły się nowe, niezwykłe sześciokątne klocki. Mimo to gra jest równie fascynująca i uzależniająca, jak wcześniej.
Zwycięzcą gry zostaje ten uczestnik, który zgromadzi najcenniejszą kolekcję klejnotów.
-----
Ubongo BMM
Oto młodszy brat niezwykle cenionej gry Ubongo.
Poza faktem, że ta wersja ma trochę
mniejszą skalę i pojawiają się zupełnie nowe zadania, zasadnicze cechy
gry pozostają bez zmian.
Rozgrywka jest szybka i prosta. Szybka,
ponieważ wszyscy uczestnicy grają w tym samym czasie. Prosta, ponieważ
można błyskawicznie zapoznać się z zasadami.
Komu jako pierwszemu uda się odnaleźć
odpowiednie miejsce do położenia żetonów? Później zaś kto zdoła
prawidłowo i w jak najkrótszym czasie ułożyć odpowiednią figurę?
Gra pozwala na zabawę na dwóch odrębnych
poziomach trudności, dzięki czemu spodoba się zarówno początkującym, jak
i profesjonalistom.
-----
Ubongo: Das Kartenspiel
Ubongo: Das Kartenspiel, czyli karciana odmiana popularnej gry Ubongo to sprawdzony pomysł w zupełnie nowej formie.Tym razem, zamiast układanych na planszach płytek gracze mają do rozwiązania łamigłówki w formie kart, prezentujących różne kształty, które należy ze sobą połączyć.
W każdej rundzie gracze otrzymują po dziewięć kart losowo wybranych z odpowiedniej talii. Każda z kart prezentuje sześć elementów układanki, rozmieszczonych w ramce 2x3 pól. Wszyscy uczestnicy rywalizacji starają się jednocześnie połączyć siedem z dziewięciu kart. Połączeń należy dokonywać w taki sposób, by stykające się ze sobą pary symboli z obu kart były identyczne.
Osoba, która wykona zadanie jako pierwsza, oznajmia to pozostałym okrzykiem "Ubongo" i zarabia w ten sposób 10 punktów. Pozostali gracze otrzymują tyle punktów, ile kart udało im się ułożyć (jeżeli któryś z graczy popełnił błąd, tworząc nieprawidłowe połączenie, nie otrzymuje w tej rundzie żadnych punktów).
W drugiej rundzie gracze odwracają posiadane karty i wykonują zadanie w analogiczny sposób. W rundach 3-6 korzysta się z kart pociągniętych z dwóch kolejnych stosów. Zwycięzca wyłaniany jest po szóstej rundzie rywalizacji, na podstawie ilości zdobytych punktów.
Ubongo: Das Kartenspiel to pomysłowa gra, luźno nawiązująca do planszowego pierwowzoru. Ćwiczy refleks i spostrzegawczość, dostarczając przy tym niemałych emocji.
-----
Ubongo - Duel
Ubongo pojawia się wreszcie w wersji dwuosobowej!Gracze starają się jak najszybciej ułożyć tę samą łamigłówkę z tych samych elementów. Ten, kto zrobi to jako pierwszy, otrzymuje punkt.
Rozgrywka kończy się najpóźniej po 9 rundach, albo też gdy któryś z graczy jako pierwszy zdobędzie 5 punktów.
-----
Ubongo Trigo
Oto kolejna gra wydana w ramach fenomenalnej serii Ubongo.
W pierwszej grze cyklu, gracze rozwiązywali łamigłówki układając kształty, złożone z różnokolorowych kwadratów, w Ubongo 3D trzeba było odpowiednio układać bryły złożone z połączonych sześcianów, w Ubongo Extrem mieliśmy do czynienia z elementami z połączonych sześciokątów. Ubongo Trigo wprowadza do gry elementy złożone z połączonych trójkątów.
Idea gry pozostaje niezmieniona. Każdy z graczy otrzymuje kartę z zagadką i stara się jak najszybciej w odpowiedni sposób ułożyć posiadany zestaw płytek w różnych kształtach i kolorach. Wymaga to refleksu, wyobraźni i spostrzegawczości. Szybkie rozwiązanie zadań w kolejnych rundach owocuje zdobyciem punktów, których ilość na koniec rozgrywki decyduje o zwycięstwie.
Wiek: od 7 lat
-----
Ubongo 3d
Ubongo w wersji trójwymiarowej
Oto nowa, wyjątkowa wersja cieszącej się rosnącą popularnością serii gier logiczno-zręcznościowych Ubongo.
Główna idea pozostała bez zmian, ale w tej wersji gry łamigłówki wkraczają w zupełnie nowy wymiar. Zamiast kształtów z płaskich płytek, układamy dwuwarstwowe bryły z drewnianych klocków. To zdecydowanie trudniejszy, ale nie mniej pasjonujący wariant Ubongo.
Tradycyjnie, szybkie rozwiązywanie zagadek owocuje zdobywaniem klejnotów. Zwycięzcą gry zostaje ten uczestnik, który zgromadzi najcenniejszą kolekcję klejnotów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz