Szukaj na tym blogu

czwartek, 4 czerwca 2015

Szachy wielkich wikingów KUBB

Szachy wikingów Mini-KUBB
Znakomita gra zręcznościowa do grania w większym gronie!  Zasady są proste: drużyna, która jako pierwsza przewróci króla i inne pionki przeciwnika, wygrywa. Równocześnie może w nią grać nawet 12 osób. W komplecie znajduje się instrukcja oraz 21 drewnianych elementów, przechowywanych w poręcznej, bawełnianej torbie. Gra świetnie nadaje się do zabawy na zewnątrz, ponieważ można ustawić ją na trawniku, żwirze lub piasku. Fantastyczna zabawa zapewniona!
Wymiary: król (2,3x2,3x12 cm)
-------------------------------------------------------------------------------------
OPIS I ZASADY GRY
Zawartość: W skład zestawu „Szachy wikingów” wchodzą: 1 król, 6 kijków do rzucania, 4 słupki graniczne i 10 drewnianych kloców.
Krótki opis gry:
W „Szachy wikingów” może grać jednocześnie od 2 do 12 osób. Pole gry powinno być gładkie i płaskie o wymiarach 5 x 8 m (lub mniejsze, w zależności od wprawy graczy). Gracze dzielą się na 2 grupy i ustawiają za linią graniczną. W grze chodzi o to, aby przy pomocy rzucanych kijków przewrócić wszystkie klocki przeciwnika. Gdy wszystkie klocki zostaną przewrócone, do gry wchodzi król. Wygrywa ta drużyna, która przewróci króla.
Ustawienie klocków:
 
 Jak grać?
Ustawcie się poza liniami bazowymi. Aby ustalić, która drużyna zaczyna, niech wybrani zawodnicy z obu rzucą kołkiem w kierunku króla. Czyj kołek upadnie najbliżej króla (nie przewracając go) tego drużyna ma prawo rozpocząć.
Rzuty kołkami wykonuje się zza linii bazowej, od dołu (bez podkręcania). Każda drużyna w jednej rundzie ma 6 rzutów (6 prób przewrócenia klocków przeciwnika). Klocki, które stoją na swoich wyjściowych pozycjach są określane mianem klocków podstawowych, a klocki przewrócone (zbite) to klocki w polu. Po każdej rundzie zbitych obrońców drużyna A przerzuca na pole drużyny B (tzn. za króla i w obrębie boiska), a drużyna B ustawia je tam, gdzie upadły.
Po pierwszej rundzie do akcji wchodzi drużyna B. Uwaga! Najpierw musi przewrócić tych przerzuconych obrońców, a dopiero później starać się przewrócić obrońców z linii bazowej. Jeśli uda jej się strącić przerzucone kubby, wyrzuca się je już z gry. Jeśli nie uda się tego zrobić, drużyna A ma prawo kolejne rzuty wykonywać z linii, gdzie wciąż stoją przerzuceni obrońcy. Gra toczy się aż do momentu, gdy jedna z drużyn przewróci wszystkich obrońców przeciwnika. Dopiero wtedy można próbować przewrócić króla. Jeśli w toku zmagań któraś drużyna przewróci króla wcześniej, przegrywa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz